Készítsünk Whiskey-t házilag!

Készítsünk Whiskey-t házilag!
Ha érdekel a whisky készítésének folyamata, az alábbiakban részletesen bemutatom a whisky gyártásának lépéseit, az alapanyagok kiválasztásától kezdve az érlelésen át a palackozásig

A whisky készítése évszázados hagyományokra épülő művészet és tudomány.

A boltok polcain megtalálható whiskey nagyon sok féle változatban elérhető.  Attól függően, hogy a világ mely részén tartózkodik, a „Whiskey” különböző dolgokat jelenthet, és még a helyesírás is eltérhet regionálisan („Whiskey” az USA-ban/Irországban és „Whisky” Skóciában/Kanadában). Az egyszerűség kedvéért ma egy maláta „Whiskey”-ről beszélünk.

A whisky készülhet különböző összetevőkből, mint például árpából, rozsból, búzából, kukoricából vagy másból, a regionális különbségektől és törvényektől függően. Például ahhoz, hogy „Bourbon”-nek nevezzék, a terméknek az Egyesült Államokban kell készülnie, és legalább 51%-ban kukoricából kell készülnie (valamint egyéb követelmények is vannak), míg a skót whisky (már megint ez a helyesírás) csak Skóciában készülhet.

Mint korábban írtam, mi most egy maláta whiskey elkészítését mutatjuk be.

  1. Alapanyagok Kiválasztása

Gabonafélék

A whisky fő alapanyaga a gabona, amely lehet árpa, kukorica, rozs vagy búza. Az egyes gabonafélék különböző ízprofilokat adnak a whiskynek:

  • Árpa: Malátás, édeskés íz, amely a single malt whiskyk fő alapanyaga.
  • Kukorica: Édeskés, selymes íz, amely főként a bourbon whiskykhez használatos.
  • Rozs: Fűszeres, borsos íz, amely a rozswhiskyk jellemzője.
  • Búza: Lágyabb, enyhén édeskés íz.

A mi receptünk 80% árpamaláta és 20% kukorica keverékéből áll össze, 25L cefre készítéséhez.  A 80% árpamaláta keverék és a 20% kukorica a különböző ízjegyek alapján az alábbi módon áll össze:

  • 3000g Maris Otter maláta
  • 800g Búza maláta
  • 200 g Pörkölt Árpa (ennek a jelentősége a whiskey enyhén füstös ízét szolgálja. Ha nem szeretnénk az italunkban ilyen ízjegyet, akkor ezt elhagyhatjuk és inkább 3200g Maris Otter malátával dolgozzunk.
  • 1000g kukorica
  1. Cefrézés

A malátát és a kukoricát durva lisztté vagy őrleménnyé őrüljük. 

A malátalisztet forró vízzel keverjük össze cefréző edényben, hogy a keményítők cukrokká alakuljanak. 

A vizet 3 lépésben adagoljuk hozzá, és minden egyes lépésben egyre melegebb lesz. 67 °C körül kezdődik és körülbelül 80 °C fokig emelkedik.

  1. Erjesztés

A cefrénket meg kell várnunk, hogy legalább 30-35 °C fok hőmérsékletre csökkenjen. Amint elértük a hőfokot, beletesszük a whiskey élesztőt.

Az élesztő alkohollá alakítja a cukrokat. Ez a folyamat 48-96 óráig tart, és végül egy alacsony alkoholtartalmú sörszerű folyadékot kapunk, amelyet "wash"-nak hívunk. Az erjedést érdemes kotyogóval figyelni, hogy biztosak legyünk az erjedés befejeződésével.

  1.  Lepárlás

A wash-t egy rézüstbe, pálinkafőző készülékbe öntjük és elkezdjük a desztillálást..

A whiskey készítés desztillációs folyamata éppen úgy történik mint a pálinka készítés. Az első lepárlással keletkezik egy alszesz (whiskey készítésnél ez a "low wine") majd az alszesz újra desztilláljuk. 

Az elő és utópárlat leválasztás itt is lényeges folyamat. Szintén mint a pálinka készítés esetében a középpárlat a számunkra fontos összetevő. Ez egy színtelen körülbelül 68% alkohol fokos párlat. A whiskey készítés esetében ezt a párlatot még nem kell desztillált vízzel visszafokolnunk, hanem megkezdjük a whiskey jellegzetességét alkotó folyamatokat. 

  1. Érlelés

A 68% alkohol fokos lepárolt whiskey érlelése általában tölgyfahordóban történik. Azonban nem mindenki padlásán hever ilyen hordó, így egy kicsit csalunk és a tölgyfahordót kiváltjuk tölgyfa chipsszel. 

Az érlelés megkezdése előtt érdemes 1 napot szellőztetni a párlatot, hogy a nem kívánatos illatjegyek elpárologjanak. A szellőztetés után egy jól záródó edénybe öntjük a párlatot és hozzáadunk kb. 10g/l tölgyfa chips zet. Ez lehet akár erős vagy közepes pörkölésű a kívánt íz elérésének érdekében.

Az érlelés legalább három hónapig tart, de gyakran h osszabb ideig (a legid eálisabb 6 hónap). Az érlelés során a whisky kölcsönhatásba lép a tölgyfa chipsszel, ízeket és színeket vesz fel. Aki türelmetlenebb, vagy így sem érte el a kellő ízvilágot, rásegíthet whiskey aromával is.

  1. Palackozás

A hordóból kivett whiskyt hígítjuk desztillált vízzel a kívánt alkoholtartalom eléréséhez, általában 40-50% ABV.

A whiskyt szűrjük, hogy eltávolítsuk a tölgyfa maradványokat és egyéb szennyeződéseket.

  1. Kóstolás és Élvezet

A whisky készítésének végső lépése a kóstolás és élvezet. Az ízek sokfélesége és gazdagsága minden egyes üveg whiskyt egyedivé tesz. A baráti összejövetek fénypontjává tud válni és különlegesség teszi az alkalmakat. 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Receptek